دوست خوب من سلام
به مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کاشان خوش آمدید

ما حضور شما را در مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی خوش آمد می گوییم چون اینجا یک خانه است. هتل، رستوران و یا سفره خانه نیست و تمایلی هم برای به آن سمت رفتن نیز وجود ندارد. در مرکز شهر هفت هزار ساله کاشان و درمیان بافت کهن و با هویت، فضایی از به فراموش رفتن رهایی یافته و زندگی در آن جریان گرفته و شما برای مدت زمانی این تجربه را انتخاب کرده اید.  تلاش ما توأمان بودن این تجربه با آرامش و زیبایی است .  اتاق ها بسیار ساده به منظور استراحت آماده شده و حیاط که در واقع اصل زندگی ست می تواند فضای غالب لحظات خونه نقلی باشد که آسمان و زمین وحوض و گاه گرمای آتش و چای و خنکای هندوانه و سیب و انار می آفریند آن چه را که در جستجویش هستی. غذاهای خانگی و محلی در محیط بهداشتی و در همان روز و لحظه با انرژی نسلی که صبورند و آرام، پخت می شود و در ظروف سفالی پیش رویتان نهاده تا با لذت میل کنید که لذت غذا خوردن در این روزگار فست فود خود به فراموشی رفته است. (توجه داشته باشید سرو غذا حتما باید با سفارش قبلی باشد)  در خونه نقلی ظروف یکبار مصرف جایگاهی ندارد.  در خونه نقلی چای کیسه ای استفاده نمی شود.

در خونه نقلی قلیان مورد استفاده قرار نمی گیرد و از اینکه داخل اتاق سیگار نمی کشید سپاس گزاریم. در خونه نقلی تلویزیون نداریم و به جای آن تا دلتان بخواهد کتاب خوب داریم. در اینجا «چمدان بر» و امکان استفاده شخصی از آشپزخانه را نداریم. از اینکه با کفش وارد اتاق ها نمی شوید سپاس گزاریم. حفظ پوشش و حجاب در بیرون از اتاق از قوانین مجموعه های عمومی محسوب می شود.

در خونه نقلی شما می توانید از اینترنت بی سیم و خودپرداز بانک استفاده کنید. در چارچوب بحث توسعه ی پایدار؛ گشت در بافت و صنایع دستی بومی و دوچرخه سواری مجموعه شکل گرفته است از حمایت شما سپاس گزاریم.

مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کمبودهایی هم دارد که هر آن در حال رفع و تکامل است که نظرات شما می تواند بسیار یاری گر باشد.  در این سالیان همفکــرهای خود را یافتیم که در ایــران زمین اگر بخواهیــد این نوع زندگی را با هویت همان منطقه تجربه کنید در بعضی مناطق این امکان فراهم شده است .

برای آشنا شدن با خوشه سار بومی می توانیدبه وب سایت خونه نقلی www.noghlihouse.com مراجعه کنید. و دست آخر ثبت دست خط شما در دفتر خونه نقلی می تواند در گذر زمان یادآور روزهایی باشد که گذشته اند. 

این مجموعه شامل 4  خونه می باشد که شامل خونه نقلی ، خونه رضوانیان، خونه دوست، خونه روحانی در برزک می باشد. 

خونه نقلی:

این خونه به عنوان هسته اصلی مجموعه و اولین خانه ای است که مورد مرمت و بهره برداری قرار گرفت.  خونه نقلی با قدمت مربوط به عهد قاجار با بیش از 150 سال عمر به عنوان کوچکترین خانه تاریخی در کشور با شماره 10255به  ثبت آثار ملی رسیده و در همین فضای کوچک تمام قسمت های یک خانه تاریخی از جمله حیاط اندرونی،حیاط بیرونی، سرداب، دالان، حوض ،بادگیر و ... دارا می باشد . مرمت و احیاء این خونه در سال 79 انجام شد . خونه نقلی شامل هفت اتاق و دو سرداب، حیاط اندرونی و حیاط بیرونی می باشد. 
 

خونه رضوانیان:

در مجاورت خونه نقلی و با هدف توسعه گردشگری بومی و همچنین برای حفظ یکی دیگر از آثار تاریخی در سال 88 اقدام به اضافه نمودن خانه رضوانیان به مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی کاشان کردیم . مرمت و احیا این خانه در سال89 پایان و به بهره برداری رسید . در ساخت این خونه نوعی دیگر از هنر معماری اصیل ایرانی به کار رفته که در آن حیاط در قسمت زیرین خونه می باشد.این بنا با شماره31213 به ثبت آثار ملی رسیده در خونه رضوانیان 8 اتاق و یک سرداب اصلی (کتابخانه) می باشد.   خونه دوست:  در فاصله چند قدمی از خونه نقلی و رضوانیان در یک اثر هنری از معماران قدیم ایرانی بخش سوم مجموعه گردشگری بومی خونه نقلی با یاد استاد شعر نو، سهراب سپهری مرمت و خانه دوست نام گذاری شد. خونه دوست در سال93 مرمت و به بهره برداری رسید . خونه دوست دارای  11 اتاق و البته شاهکار معماری در این خونه حوضخانه و تزئینات ایوان منحصر به فرد آن در این مجموعه می باشد .  لازم به ذکر است اولین تماشانه محلی استان نیز در خانه دوست و با مجوز رسمی از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افتتاح شد که برنامه های خاص خود را دارد . درصورت تمایل به اطلاع از برنامه های تماشاخانه شما می توانید در کانال و گروهای تلگرامی و اینستاگرام ما عضو شوید.  

خونه روحانی:

یکی از جذابیت های کاشان وجود سه اقلیم آب و هوایی کوه و کوهپایه و کویر در کنار هم در این نقطه مرکزی از کشور می باشد . تنها در فاصله 50  کیلومتری از مرکز کاشان و در شهر برزک شما می توانید از فضای کوهستانی و طبیعت خاص منطقه  استفاده کنید . ما نیز برآن شدیم تا در بافت قدیم این شهر خونه ای هر چند کوچک اما پر از مهر و صفا برای اقامت دوستان خود آماده کنیم.(این خانه به صورت مشارکتی و با دو تن از فعالان گردشگری بهره برداری می شود) در خونه روحانی که صفایی به بزرگی دل شما دارد تمرین زندگی آهسته یکی از اهداف ماست .